MRĄGOWO – „NIKOLA”
17/05/2018
WARSZAWA/ZĄBKI – Instal-Mark S.C.
08/02/2023

1. Wzorcowy pellets powstaje z sprasowanych kawałków drewna, lub trociny, nie zawiera żadnych lepiszczy. Powstaje poprzez doprowadzenie materiału do odpowiedniej frakcji a następnie sprasowanie. Pellets jest paliwem ekologicznym, w przeciwieństwie do węgla, ropy lub gazu bilans dwutlenku węgla powstającego w wyniku spalania jest równy zeru ze względu na pochłanianie go w procesie fotosyntezy.
2. Pellets do domowego ogrzewania i do zastosowań przemysłowych. Różnica zauważalna jest gołym okiem, do domowego zastosowania jest koloru jasnego, złotawego, przemysłowy jest ciemny wpadający w kolor brązowy. Do produkcji przemysłowego używa się kawałków drewna i trociny pochodzących z obróbki drewna mokrego, często zawierającego korę i drobinki piasku. Takie paliwo ma mniejszą kaloryczność około 14-16MJ, zawiera dużo popiołu i doskonale nadaje się do spalania w dużych kotłowniach. Zastosowanie takiego paliwa w domu powoduje ciągłe zatrzymywanie urządzenia, konieczność częstego czyszczenia, a w nie których przypadkach może doprowadzić do uszkodzenia urządzenia. Do domowego użytku stosuje się pellets wyższej jakości, określanego normą europejską EN 14961-2:2011, o kaloryczności rzędu 18-18,5MJ (maks wg normy wynosi 19MJ) oraz znikomej ilości popiołu do 5kg z tony spalonego paliwa. Przy czym popiół nie wymaga utylizacji.
3. Zastosowanie grzałki w kotle centralnego ogrzewania (C.O.) oraz odpowiedniej automatyki powoduje, że urządzenie grzewcze palące peletem pracuje w trybie automatycznym. Oznacza to, że kocioł sam podaje paliwo, sam rozpala i sam dozuje odpowiednią ilość tlenu. Z tego względu coraz częściej stosuje się je jako zamiennik do oleju opałowego, chociaż wymaga więcej pracy niż wspomniany olej, konieczne jest wybranie popiołu i przeczyszczenie kotła raz na 2-3 miesiące. Zyskiem jest różnica w kosztach ogrzewania, jako norma przyjmuje się przelicznik 2 tony pellets(2000kg) do 1000 litrów oleju. W przypadku gdy ta proporcja wzrasta na nie korzyść peletu oznacza to że mamy źle ustawione urządzenie albo urządzenie bardzo niskiej sprawności. W przypadku zestawienia z węglem, a dokładnie z groszkiem węglowym, który według specyfikacji paliwa posiada większą kaloryczność 23-26MJ, powinniśmy uzyskać proporcje 1:1. Wynika to z wyższej sprawności urządzenia grzewczego pracującego na pelecie, a co ważniejsze z pracy automatycznej urządzenia, bez konieczności ciągłego wygaszania i czyszczenia kotła z żużlu węglowego (producenci podają od 80kg do 150kg z tony ). Węgiel może zawierać również kamienie i inne odpady których kupujący nie zauważa w czasie dokonywania zakupu a które wpływają na prace urządzenia.
4. Najmniejsze urządzenia na pelets to kominki minimalnej mocy 2.5KW (najczęściej przyjmuje się przelicznik 1kw – 10m kwadratowych powierzchni grzewczej). Na rynku jest wiele urządzeń wielopaliwowych tzw. kotłów retortowych, umożliwiających spalanie również groszku węglowego, drewna i zboża. Do istniejących instalacji w kotłowniach olejowych stosuje się palniki na pellets. Najnowsze trendy to kotły z palnikami zgazowującymi palety. Technologia zgazowywania przyszła do polski ze Skandynawii gdzie od lat 80 pali się biomasą. Ze względu na podawanie paliwa przez odseparowany ślimak podajnika eliminuje się największe zagrożenie kotłów retortowych, czyli cofanie spalin a co za tym idzie możliwość zatrucia tlenkiem węgla. Ważną cechą poprawiającą wydajność urządzeń grzewczych są czujniki badające zawartość spalin. Sonda lambda podobnie jak w samochodzie bada zawartość gazów w spalinach i podaje odpowiedni sygnał do sterowania, które dozuje właściwą ilość tlenu. Najbardziej nie zawodne są czujniki optyczne badające zawartość tlenu poprzez badanie widma palącego płomienia.

Dodaj komentarz